Jelenleg zajlanak a tárgyalások egy képgalériával, nagyon értékes festményeket fognak kiállítani, szükség lenne biztonsági személyzetre emiatt. Az irodában ment a tanakodás, hogy kit lehetne ezzel a feladattal megbízni, aki (szerintük) jóvágású, megbízható és jól beszél angolul, végül az én nevem dobta ki a rendszer. Maga a munka része nem vészes, hétfőtől péntekig, reggel 10-től este 6-ig kell ott szobrozni, ne engedjem, hogy a látogatók taperolják a festményeket, csak pár kivételes ember csinálhat róluk fényképeket. Céges pufajkámat öltönyre kell cserélnem, és egész nap mosolyogni. Ekkor közöltem vele, hogy legyen kedves nekem ingeket adni, mivel az az összesen 1 db amivel megkínáltak eddig, nem tuti, hogy barátságos szagot fog árasztani 5 nap után. Persze, menjek be az irodába, adnak inget, nyakkendőt, de a többiről nekem kell gondoskodni. Ugye milyen rendesek? Előírják, hogy miben jelenjek meg, de a hozzávalókat magamnak kell megoldani. Végül adtak további 2 db inget (ami ráadásul kicsit rám) azzal a dumával, hogy sokkal jobban néz ki, ha kicsit feszül rajtam.
Eleinte nem tudtam mit reagáljak, mivel belegondoltam abba, annyira értek a művészetekhez, mint ló a hátúszáshoz (tud az háton is úszni, ha már megdöglött). Ha netán valami szürrealista kiállítás lesz, akkor meg ott helyben fogom felkötni magam a nyakkendővel az biztos. Ha ez mind nem elég, megszoktam az éjszakázást, senkivel nem beszélek, erre be akarnak tenni nappalra egy csomó művészlélek mellé, akikkel jó eséllyel még beszélgetnem is kell a festményekről, mindenesetre rábólintottam a dologra.
Elérkezett az első nap, kicsit félve léptem be a helyszínre. A galéria elég jó helyen található, belváros közepén, metróval háztól-házig 40 perc alatt megteszem az utat. A festmények már mind a helyükön voltak, de még volt kis zűrzavar a szervezés körül. Kezembe adtak egy prospektust, hogy mégis milyen kiállítás ez, meg a festményekről is némi leírás. Körbevezettek mindenhol, elmondták pontosan mit kell csinálnom, hol kell pózolnom naphosszat miegymás. Végeztünk a szokásos udvariaskodással, akkor most jobban megnézem miről van szó.
A kiállítás összesen 20 festményből áll, de az együttes értékükből kb a magyar államadósságot ki lehetne fizetni. A festőt Paul Delvaux-nak hívták (belga, nem francia, életemben nem hallottam róla), sacc/kb 1930-1950 közötti festményeivel voltak tele a falak. Javarészt olajfestmények és papírra rajzolt "skiccek" voltak a kiállítás alanyai. Volt pár festménye ami tetszik, de a 98% számomra kaotikus és érthetetlen. Túl sok összefüggéstelen információ van rajtuk, sajnos olyan vagyok, hogy szeretem megérteni a dolgokat, de itt csődöt mondtam. Próbáltam az ott dolgozókkal is beszélgetni az alkotásokról, de rajtuk is kifogott, legyintettek és közölték, nem kell értelmet keresni benne.
Időközben érdeklődtem, hogy mégis hány látogatóra kell számítani. Kiderült, hogy aznap csak zártkörű látogatás van, olyan emberek jönnek, akiket meghívtak erre az eseményre (utólag kiderült, hogy meg sincs hirdetve hogy itt a kiállítás, csakis az általuk erre érdemesnek tartott emberek tudnak róla). Ez a kiállítás ebben a formában még nem volt Londonban, nagy részét New York-ból hozták át, szintén sok kép magántulajdonban van, illetve néhány egy alapítványé, úgyhogy lehet számítani befolyásos és nagyon gazdag emberekre. Ettől aztán tombolt bennem az öröm, atyaég mi lesz itt...
Elkezdtek szállingózni a vendégek, mindenkit pezsgővel és kaviárral kínálgattak. Ha valaki tüzetesebben nézte az egyik alkotást, már odament hozzá az egyik ott dolgozó művészlélek, és hosszasan elemezgették a festményeket. Milyen szépek a színek, gondosan kidolgozott részletek, varázslatos a hangulatuk stb. Én meg gondosan jegyzeteltem a festményekről, hátha szükség lesz rá valamikor.
Az első nap csak eltelt, olyan 30-40 "VIP" vendég volt jelen, aztán kezdődött a dög unalom. Gyakorlatilag naponta átlag 10 ember jár arra, de pár információval gazdagabb lettem, néhány kép eladó. Amikor elsőre meghallottam, hogy mennyiért árulják, aztán ránéztem, "ezt a szart"? Emberek jó dolgukban már nem tudják mire költsék el a pénzüket.
A lentebb látható festményt jelenleg 5.5 millió dollárért árulják, mindenesetre nem ez a legdrágább az eladók közül (egy másikat 7 millió fontért árulják).
![]() |
Paul Delvaux - Les Nymphes se baignant (1938) |